برگزاری جشن سنتی "هالووین" در آخرین شب ماه اکتبر، از دو هزار سال پیش در کشورهای غربی رواج داشته و بیان‌کننده اعتقاد گذشتگان به ارواح و جهان پس از مرگ است.این مراسم را برای نخستین بار، سال‌ها پیش از میلاد مسیح (ع) قومی کاتولیک ساکن ایرلند و فرانسه اجرا کردند. افراد در آستانه سال جدید میلادی ( آنان نوامبر را به جای دسامبر آخرین ماه میلادی می‌دانستند)، همه آشنایان و دوستان به یاد ارواح مردگان، دور هم سر سفره‌ای جمع می‌شدند و با برپایی آتش، غذاهایشان را با یکدیگر تقسیم می‌کردند.

 

 

عکس و تصویر هالووین
آنان بر این باور بودند که در این شب راه میان دو جهان باز می‌شود تا ارواح درگذشتگان‌شان نیز در جمعشان حاضر شوند و ارتزاق کنند؛ پس کسانی که با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت می‌کردند، مورد شفاعت درگذشتگان نزد خداوند قرار گرفته و تا پایان آن سال از گزند بدی‌ها و بلاها در امان می‌ماندند.رسم بر این بود که پس از این دورهم جمع شدن، کشیش‌ها در شب زنده‌داری این شب، وقایع آینده را پیشگویی کرده و با نماز و دعا، ارواح مقدس را از جهنم به بهشت هدایت می‌کردند.
 
عکس و تصویر هالووین
قرن‌ها گذشت و تاریخ سرزمین‌های غربی دستخوش جنگ‌ها و تحولاتی شد که طی آن، عقاید و سنت‌های دین مسیحیت نیز دگرگون گردید.در این میان، سنت "هالووین" نیز تغییر ماهیت داد و نه تنها شکل برپایی این مراسم، بلکه فلسفه آن هم رنگ و بوی دیگری گرفت:کم‌کم «شب همه مقدسین» دیگر تنها متعلق به ارواح پاک نبود بلکه شیاطین، ارواح خبیثه، اجنّه و دیوها را نیز در این جشن حاضر می‌دانستند. از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباس‌های عجیب و ترسناک پوشیدند تا در برابر ارواح گناهکار ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها را ترسانده و از میان خود برانند.
 
عکس و تصویر هالووین مبارک
 
با وقوع مهاجرت‌ها از ایرلند به آمریکا و از آمریکا به سایر نقاط دنیا در قرن نوزدهم و بیستم، روی "مذهبی و قدسی" هالووین (All Hallows Day) رفته رفته جای خود را به روی "شیطانی" آن (All Saints Day) داد."جیمز فریزر" (James Frazar) منتقد و نژادشناس مذهبی در کتاب خود "شاخه زرین" هالووین را «جشنواره مردگان کافر با دستمایه‌هایی از مسیحیت» می‌خواند. وی همچنین ابراز تأسف می‌کند از اینکه در آستانه مقدس‌ترین مراسم کلیسا که به تبرّک روحانیون مسیحی و یادبود درگذشتگان اختصاص دارد، شاهد چهره‌های شیطانی، ارواح خبیث و جادوگران هستیم.
 
عکس و تصویر کدو تنبل های هالووین
 
«شیطان‌گرایی و ارتباط با جن و ارواح در هالووین، باعث نابودی ارزش‌ها می‌شود. ما نباید اجازه دهیم بی‌فرهنگی شیطانی، فرهنگ مسیحی‌مان را له کند. من از تمام خانواده‌ها، معلّمین مدارس، مسئولان تربیتی و مربیان مهدکودک‌ها می‌خواهم جلوی جشن‌های هالووینی را بگیرند. "جشن قدّیسین" از قرن‌ها پیش در مسیحیت ریشه داشته و قرار بوده پیام‌های مهمی مانند کرامت، جایگاه ابدی انسان، مرگ، رستاخیز و... را به هم‌کیشان ما انتقال دهد. این اعمال، از وحشت مرگ در دل‌های بشر می‌کاست اما تفکر هالووین، یک بسته شیطانی است که نگاه نوستالژیک به این جشن را نابود کرده است.»کلیسای کاتولیک در لهستان نیز با شیطانی خواندن هالووین، در سایت خود نوشت: «ترویج هالووین، جوانان را به فساد می‌کشاند. ابداع‌کننده شیطان‌پرستی مدرن، "آنتون لاوی" شب هالووین را بزرگترین جشن پرستش شیطان می‌دانست و ما باید نسبت به آداب شیطانی این جشن هوشیار باشیم.»
 
عکس و تصویر تم هالووین #عکس_پروفایل_آقا_مهران
 
هرچند ممکن است "هالووین"، ظاهراً جشنی شاد، مهیّج و ترسناک به نظر بیاید اما در اصل، خرافات و جادو از عوامل کلیدی در فلسفه جشن‌های هالووین محسوب می‌شوند:خون: در متون آنگلوساکسون، نوامبر، ماه خون ('Blod-monath') نامیده شده، ‌چون مردم در گذشته و در ماه "نوامبر" برای صرفه‌جویی در مصرف علوفه، مجبور می‌شدند چهارپایان بسیاری را ذبح کنند.یکی از انواع لباس‌‌ها، گریم و لوازمی که به طور معمول در جشن‌های هالووین استفاده می‌شوند، مرتبط با بیماران دارای مشکلات روحی است که در این جشن منجر به استهزاء آنان می‌شود. این مسئله به ویژه در سال‌های اخیر سبب شده تا موج اعتراض و انتقاد از سوی افراد برجسته به راه بیفتد.
 
عکس و تصویر هالووین مبارک هوهوهوهو البته ببخشیدا تسلیت هم عرض میکنم
 
در عین حال، رسانه‌های تبلیغاتی همواره برای شناساندن "هالووین" به کودکان و زنده نگهداشتن این سنت شیطنت‌آمیز در میان جوانان دست به هیجان‌آفرینی‌های جذاب و گسترده‌ای می‌زنند. به طور مثال رسم "trick-or-treat" بدین معناست که بچه‌ها با ظاهری که گفته شد، گروهی به در خانه مردم می‌روند و از آن‌ها خوراکی یا هدیه می‌خواهند. اگر صاحبخانه از این هدیه خودداری کند مورد آزار و اذیت کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرد."زیگرید کیکینگردر" (Sigrid Kickingereder) رئیس "مرکز کاتولیک‌های جوان اتریش" (KJS) القای ترس‌های سهمگین هالووینی در کودکان را بسیار آسیب‌زننده خواند و 10 اکتبر 2013 در مصاحبه‌ای که به مناسبت "هالووین پارتی" منتشر شد گفت:«این مدل سرگرمی که از آمریکا به کشور ما وارد شده، به قیمت آسیب به سلامت جسمی و روحی فرزندان ما تمام می‌شود. در این شب، داستان‌های ترسناک تعریف و فیلم‌های وحشتناک و مشمئزکننده تماشا می‌کنند، در حالی که کودکان و نوجوانان هم در بین بزرگسالان هستند. مرز میان هیجان ترس با وحشت واقعی اغلب بسیار باریک است. به جای وحشت‌ها و تمسخرهایی که در هالووین اتریش انجام می‌شود، باید به مرگ و برخورد مسئولانه با رستاخیز پرداخت. یعنی مثلاً پیشنهاد می‌شود که والدین به همراه کودکان به آرامگاه‌ها بروند و درباره جهان پس از مرگ صحبت کنند.»"کیکینگردر" ضمن مخالفت تند با رسم "نیمه‌شب کوبیدن در خانه‌ها برای گرفتن خوراکی"، گفت: «من از والدین می‌خواهم که جلوی حمله فرزندانشان به دیگران را بگیرند و نگذارند آن‌ها بخاطر گرفتن شکلات و خوراکی با غریبه‌ها بحث و درگیری ایجاد کنند. این رفتار، با آموزش احترام به انسان‌ها در تناقض است.»انجام بازی‌هایی که آدمکشی، آشامیدن خون مقتول و مومیایی شدن را تمرین می‌دهد، یعنی که نوجوانان به قیمت تزریق هیجان، به اعمال مشمئزکننده‌ای دست بزنند.
 
 
تهیه و تنظیم : تیک سان